PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Americkou armádu ohrožuje program PowerPoint

HYPNOTIZOVÁNÍ KUŘAT

27. 2. 2010

Americká armáda se kromě nepřátel na různých bojištích potýká i s nečekaným protivníkem ve vlastních řadách. Je jím prezentační počítačový program PowerPoint od společnosti Microsoft, jehož používání se podle mnoha vojáků vymklo kontrole a do značné míry ohrožuje a deformuje rozhodování v ozbrojených složkách Spojených států. Napsal o tom deník The New York Times (NYT).

Připomíná příhodu, kdy velitelovi sil USA a NATO v Afghánistánu Stanleymu McChrystalovi loni v Kábulu ukázali prezentaci znázorňující ucelenost americké vojenské strategie. Propracovaný graf ale spíše připomínal mísu špaget, podotkl newyorský deník. "Až tomu porozumíme, zvítězili jsme ve válce," odtušil suše generál.

PowerPoint se podle NYT vplížil do každodenních životů vojenských velitelů jako povstalečtí bojovníci a stal se až jejich posedlostí. Doba, kterou vojáci u tohoto prezentačního nástroje tráví, je v Pentagonu, ale i v Iráku či v Afghánistánu terčem vtipů. Vzácné ale nejsou ani kritické hlasy, podle nichž program armádu otupuje a ochromuje.

"PowerPoint z nás dělá blbce," řekl tento měsíc na vojenské konferenci v Severní Karolíně generál námořní pěchoty James Mattis. Brigádní generál Herbert McMaster, který během úspěšného pokusu o zajištění města Tal Afar v severním Iráku v roce 2005 zakázal prezentační program používat, pak tento software přirovnal k vnitřní hrozbě.

"Je nebezpečný, protože dokáže vytvořit iluzi porozumění a iluzi kontroly. Některé problémy na světě ale nelze rozdělit do jednotlivých bodů," podotkl McMaster. Podle něj prezentace, jež věc rozčlení do několika přehledných bodů, například v Iráku neberou v úvahu provázané ekonomické, politické a etnické síly.

Prezentace zabírají stále více času

Podle jiných velitelů užívání programu ochromuje diskuse, kritické myšlení a promyšlené rozhodování. Neustálé vytváření prezentací zároveň zabírá důstojníkům nepřiměřeně velké množství času. Armáda se přesto programu, který Microsoft prodává od roku 1987, jen tak nezbaví. Podle listu The New York Times totiž tento software zapustil ve vojenské kultuře hluboké kořeny.

"Na PowerPoint se hodně nadává, ale v dohledné době jej podle mne neopustíme," uvedl kapitán Crispin Burke, který patří mezi kritiky používání programu. Prezentace vytvořené v tomto programu jsou například součástí každodenních ranních briefingů ministra obrany Roberta Gatese.

Generál David Petraeus, který dohlíží na války v Afghánistánu a v Iráku, si sice prý řadu podobných prezentací protrpěl, přesto má ale program v oblibě pro zobrazování map a statistických trendů. Mapy a různé tabulky pak také dominovaly na powerpointových prezentacích, jež loni na podzim v Bílém domě sledoval prezident Barack Obama při jednáních o nové americké strategii v Afghánistánu.

Navzdory kritice pro něj vojáci přesto občas dokážou najít i účelné využití. Hodí se například v situacích, kdy není cílem sdělovat informace, například při setkáních se zástupci médií. Ta podle NYT obvykle trvají 25 minut, přičemž posledních pět minut mohou novináři, kteří neusnuli, klást dotazy. Podle vojáků se takovým prezentacím říká "hypnotizování kuřat".

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu